Rusz tyłek

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching
Coaching swoje najsilniejsze korzenie ma w sporcie. Ci, którzy byli sportowcami mają trzy razy większą szansę na odniesienie sukcesu w życiu i biznesie. Nie chcę przez to powiedzieć, że bez sportu nie można osiągnąć tych dwóch rzeczy, lecz na pewno jest on świetnym polem doświadczeń wzmacniającym charakter i kształtującym potrzebne cechy. Jak pisze Leszek Czarnecki, lata treningu kształtują w młodych ludziach cechy, które są wymarzone dla przyszłego przedsiębiorcy:

▪ Budują świadomość, że trzeba wielu lat ciężkiej, zwykle codziennej pracy, aby wreszcie wygrać na jakichś zawodach
▪ Jeden, dwa lub trzy nawet najbardziej intensywne treningi nic nie znaczą: liczy się tylko stała i systematyczna praca
▪ Na zawodach sportowych częściej się przegrywa niż wygrywa, ale to nie załamuje, lecz stanowi bodziec do dalszego treningu; sport uczy odporności na porażki

Według mnie na sukces składają się przede wszystkim te czynności, których nie mamy ochoty wykonać, a które diametralnie mogą zwiększyć szansę na dotarcie do mety. Albert Gray powiedział kiedyś dosadnie ludzie sukcesu wyrabiają w sobie nawyk wykonywania takich czynności, którymi nie lubią zajmować się nieudacznicy. Choć nie zgadzam się ze słowem nieudacznicy to wierzę w to, że sukces znajduje się tuż za punktem, w którym mamy ochotę zrezygnować. Odpowiedź jest zawsze za następnymi drzwiami.

GOŁOTA GOŁOTA GOŁOTA

Andrzej Gołota to fenomen, miał spektakularną karierę. Dlaczego? Bo nie bał się wyjechać do USA i stanąć w ringu naprzeciwko legendarnych pięściarzy takich jak Lenox Lewis, Mike Tyson, Ridick Bowe tworząc historię klasyki bosku. Dla mnie osobiście jeden z największych polskich sportowców.

Andrzej miał jedną cechę, która jest nieprawdopodobnie potrzebna w życiu – był tytanem pracy i od początku nie lubił przegrywać. Janusz Gortat – brązowy medalista olimpijski w boksie z 1972 roku tak oto mówił o Gołocie – bardzo ciężko pracował, on po prostu tyrał, tyrał… pracuś niesamowity, to był prawdziwy atleta. Cechę tę mają tylko wybitni ludzie. Janusz Pindera, legendarny dziennikarz sportowy wspomina długoletniego mistrza świata w boksie Darka Michalczewskiego On miał dwa talenty. Jeden do boksu a drugi do ciężkiej pracy.

JORDAN. MICHAEL JORDAN

Michael Jordan trenował po 14 godzin dziennie zanim dostał się do NBA. Kiedy większość Polaków zwątpiła w Adama Małysza, on tymczasem zdobył kolejny medal mistrzostw świata. Oni mieli potencjał, który wykorzystali. Nic się samo nie zrobiło. Ty też tak możesz, masz potencjał, kto wie czy nie większy!

Jeżeli znajdujesz się w takim punkcie swojego życia, że bardzo chcesz coś zmienić, to musisz działać od razu. Nie ma na co czekać. Powiem szczerze, im bardziej będziesz odkładać decyzję, tym bardziej zwiększa się szansa na stagnację i w konsekwencji porażkę. Są ludzie, którzy będą wspierać Cię na Twojej drodze.