Odkrycie 21 – Masz jakiś talent?

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching, Refleksje, Życie
Zawsze myślałem o sobie jako człowieku utalentowanym ale jakby ktoś mnie dokładnie zapytał – jakie masz talenty Andrzej? To bym się motał. Do czasu. Do czasu niebieskiego pudełka.

Życie jest jak pudełko czekoladek. Czekoladki to Twoje Talenty – te odkryte, które umiesz nazwać i te, które jeszcze zostały do odkrycia. Z Talentami jest jak z czekoladkami zawsze smakują inaczej, w zależności od sytuacji kiedy je jesz czy używasz. Z kim? Gdzie? Z jakiego powodu? Czego szukasz w nich dziś? O czym dziś Ci przypominają? W czym Ci pomagają? W jakim celu z nich korzystasz?czytam.

I cholera zaskoczony – dostałem takie pudełko czekoladek.

Czytam więc dalej:

Otwórz każdą z czekoladek i włoż do ust, poczuj jej smak, formę, teksturę. Zamknij oczy i przez chwilę skup się na smaku. Każda czekoladka, którą zjesz to jeden talent, który wpisujesz na kartkę i wrzucasz do środka w zamian za zjedzenie czekoladki.

I kruna zjadłem wszystkie. Od razu. Cholera. Trzeba było zacząć pisać. Człowiek ma słabą wolę – jest pazerny na czekoladę. No przynajmniej ja. Najgorzej jak w życiu brakuje słodkości. Dzień bez czekolady – dniem straconym.

DOBRA! OTO MOJE TALENTY:

Talent 1
Mam dobry zmysł smaku. Potrafię szybko wyczuć rzeczy, miejsca, rozwiązania, które są wyróżniające, adekwatne, właściwe, pożądane i przynoszą pozytywne rezultaty. Potrafię też wyciągnąć sedno, esencję z treści, z którymi się zapoznaję. Potrafię je też dobrze łączyć.

Talent 2
Generuję efektywne rozwiązania, które w krótkim czasie wdrażam w życie. Potrafię szybko przejść od pomysłów do działań.

Talent 3
Potrafię budować relacje oparte na zaufaniu. To dzięki uważności na potrzeby drugiego człowieka. Potrafię zainspirować ludzi do zaakceptowania idei.

Talent 4
Pracowitość. Gdy czuję cel wyzwala się u mnie silna motywacja wewnętrzna. Ona prowadzi do tego, że potrafię oddać się bez reszty wykonaniu zadania. Mój poziom zaangażowania czasem mnie samego zaskakuje.

Talent 5
Mam talent do opakowań i zmysł estetyczny. Potrafię robić świetne wizualnie prezentacje PowerPoint. Dbam o wizerunek, wygląd projektów, które oddaję. Potrafię doskonale dbać o formę tego co tworzę.

Talent 6
Potrafię pokonywać trudności. Czasami mam wrażenie, że w sytuacjach kryzysowych uruchamiam ukryte pokłady energii, zasobów, pomysłów i wchodzę w intuicyjne działanie. Nagle wiem co robić. Potrafię też wiele znieść – jestem wytrzymały.

Talent 7
Jestem spostrzegawczy. Potrafię zauważyć wiele szczegółów, połączyć je i stworzyć całość. Widzę połączenia między pozornie niezwiązanymi tematami. Idąc dalej potrafię myśleć na bazie przyczyna – skutek.

Gdybym miał je wymienić przed tym zdaniem, w życiu bym tego nie zrobił. No way. I to jest proszę państwa moc coachingu. Moc odkryć. Ćwiczenia, zadania, eksperymenty, doświadczenia trzeba wykonywać. Tylko wtedy jest możliwa zmiana. Krótko mówiąc – do tego prowadzą ćwiczenia coachingowe. Do wzbogacenia duszy i ciała.

ZAJMUJĄC SIĘ TALENTAMI, PRZYSZŁO MI DO GŁOWY PARĘ PRZEMYŚLEŃ
 • Wrzucając karteczki do pudełka – napełniałem je pomimo, że zabierałem ze środka czekoladkę. Napełniałem je talentami. O dziwo jest tych talentów trochę. Jestem bogaty w talenty.
 • Talenty nie są związane z pieniędzmi. A z motywacją wewnętrzną. Jeżeli uruchomisz talenty to one generują środki do ich realizacji.
 • Gdy osiągnę sukces nie ma u mnie dużego świętowania. Ale za to duma z osiągnięć długo się utrzymuje w mojej głowie. Co jakiś czas sobie o tym przypominam.
 • Talenty mogą być niestandardowe. Istnieje wiele popularnych w Internecie ale każdy ma inne i warto wiedzieć w czym się jest mocnym. To buduje poczucie zasobów.
 • Największe tragedie napisali Grek Sofokles i Anglik Szekspir. Żaden z nich nie znał czekolady. To słowa Sandry Boynton.
  W związku z tym cytatem urodziło mi się w głowie przekonanie, że talenty smakują jak czekolada. Dodają energii ale też wykorzystywane smakują podobnie a nawet lepiej niż czekolada.
 • Czekoladki są dzisiaj szeroko dostępne. Można je kupić w każdym sklepie. A co z talentami? Jeżeli nie mamy ich zdefiniowanych to nie wiemy w czym jesteśmy dobrzy. Zatem warto poznawać i definiować swoje talenty tak abyśmy mogli z nich skorzystać w razie potrzeby. Są pod ręką.
 • Sukcesy, które osiągam są kompilacją moich wykorzystanych talentów. W zasadzie jak sobie przypominam sytuacje, które jasno definiuję jako sukcesy to do ich realizacji wykorzystywałem swoje talenty.
 • Człowiek, który jest świadomy swoich talentów potrafi z nich celowo korzystać. Dodatkowo wzmacnia się w nim wiara we własną sprawczość oraz wiara w siebie.
 • Człowiek, który zna swoje talenty może wykorzystać je do odkrycia cienia i stawić mu czoła bo jest wzmocniony, silny, wyposażony w zasoby, mocne strony.
 • Myślę, że za pomocą moich talentów będzie dobrze jak nadam sowim marzeniom odpowiednią formę i kształt – podobnie jak pudełko zawierające moje talenty.
 • Moja głowa jest jak to pudełko. Zawiera talenty, które w odpowiednich okolicznościach jak kartki mogę wyciągnąć i powiedzieć – O! Z tego teraz skorzystam.
 • Talenty jak czekolada – mają swoje warstwy. Czasami też ukryte.
Zapytam się więc Ciebie – co sobie z tego bierzesz?

Nie było by talentów, gdyby nie zadanie Kasi (mojemu coachowi). Dziękuję.