Kiedy skorzystać z coachingu?

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching, Sport
Wbrew temu co się powszechnie rozniosło, szczególnie na polskim rynku, coaching nie jest panaceum na wszystkie bolączki i dolegliwości człowieka w sferze psychologicznej. Jest jedną z metod oddziaływania. Skuteczną ale tylko w pewnych okolicznościach. Warto wiedzieć kiedy skorzystać z coachingu, aby był on efektywnym wsparciem.

 

Najlepiej zrobić to na bazie analogii sportowej, która jest mi szczególnie bliska. Wyobraźmy sobie Heńka. Heniek jest 37-letnim gościem, który zapragnał przebiec maraton. Do tej pory w aspekcie sportowym nie może pochwalić się zbyt wieloma sukcesami. Szczerze mówiąc Heniek rzadko w swoim życiu biegał. Jednakże chce coś w swoim życiu zmienić. Przez lata trybu siedzącego dorobił się pokaźnego brzuszka, który wpędza go w kompleksy.

 

CO TERAZ?

Heniek nie ma żadnego doświadczenia w bieganiu i trenowaniu do maratonów. Nie wie jakie ma kupić buty i strój sportowy. Do tej pory nie dbał zbytnio o dietę. W zasadzie nigdy nie ćwiczył w oparciu o plan treningowy. Słyszał gdzieś o różnych technikach biegowych ale nie wie o co chodzi. Krótko mówiąc nie ma zasobów, które pozwoliłyby mu na rozpoczęcie przygotowań do wymarzonego startu. W związku z tym potrzebuje mentora lub trenera, który jest doświadczonym ekspertem w bieganiu maratonów, który wyposaży go we wskazówki, algorytmy, rozwiązania i inne aspekty techniczne potrzebne do końcowego sukcesu. A zatem wskaże sklep biegacza, dopasuje strój sportowy i buty, rozpisze plan treningowy, ułoży dietę aby miał siłę podczas wysiłku.

 

COACHING

Ale po co właściwie Heniek to robi? Heniek sam do końca nie wie. Pewnego dnia poczuł impuls w ciele i tak postanowił. Tutaj zdecydowanie przydałoby się wsparcie coacha, z którym Heniek mógłby określić cel i efekt, którego się spodziewa po przebiegnięciu maratonu. Mógłby określić motywację konieczną do wymagającego treningu. Szczególnie w momentach trudnych, kryzysowych. Mógłby popracować nad nawykami, które będzie musiał zmienić aby osiągnąć swój cel. Między innymi nad dietą. Bez odpowiedniej motywacji i zmiany nawyków lub wzorców myślowych ciężko myśleć o końcowym sukcesie.

Niekiedy ten aspekt niestety jest pomijany i stąd mamy powszechnie znany efekt jojo. Zmiana była tymczasowa, nietrwała i powróciliśmy do poprzednich utartych schematów żywieniowych. Idąc za słowami Einsteina nie możesz szukać rozwiązań problemów na tym samym poziomie myślenia, na którym je stworzyłeś.

Tym samym coaching wspiera w porządkowaniu twoich zasobów, tak abyś mógł dojść tam gdzie chcesz. W zasadzie bez zmiany stanu umysłu nie da się odnosić indywidualnych sukcesów.