To Twój największy problem

Opublikowano: Zamieszczono w: Życie
Niby pisze się o niej bardzo dużo. Powstają liczne książki i doskonałe artykuły, a wciąż mamy z nią największe problemy. Mowa o komunikacji.

Komunikacja to tak naprawdę nieustannie wysyłana informacja zwrotna- czy druga strona dobrze rozumie co chcesz jej przekazać. Kiedy coach mówi, że masz wszystkie potrzebne zasoby, to w takim najprostszym rozumieniu w obszarze komunikacji ma na myśli to, że możesz werbalizować swoje myśli, przekonania i uczucia. Nie masz problemów z powiedzeniem tego co Ci ślina przyniesie na język, ale masz już problem z tym jak zostaniesz zrozumiana i odebrana przez drugiego człowieka. Istota tkwi nie w słowach lecz w konstrukcji zdania, które wypowiadasz.

Zazwyczaj jest tak, że druga strona nie obraża się na Twoje słowa krytyki, jeżeli opowiadasz o swoich odczuciach związanych z jej zachowaniem. Generalnie gdy mówimy o swoich uczuciach jest to szanowane przez drugą osobę.
Jest wspaniały model komunikacji stosowany przez wybitnego hipnoterapeutę Miltona Ericsona i opisany w podręczniku coachingu i mentoringu Macieja Bennewicza:

Można powiedzieć o kimś lub do kogoś:
▪ Jesteś spóźnialski…
▪ Gadasz jak nakręcony…
▪ Nie masz racji… Mylisz się…
▪ Ciągle mi przerywasz

Można użyć również o wiele skuteczniejszej metody zwanej językiem e- prime :
▪ Denerwuję się, gdy nie przychodzisz na czas
▪ Gubię się, kiedy słyszę tyle informacji naraz
▪ Inaczej to widzę… Mam inne zdanie
▪ Przeszkadza mi w rozmowie, gdy nie mogę skończyć swojej wypowiedzi

Model komunikatu może więc wyglądać tak:
1. Czuję się… (wyraź swoje uczucia, emocje)
2. Kiedy Ty… ( zachowanie, które mi nie odpowiada albo do którego się odnoszę)
3. Ponieważ… ( opisz konsekwencje lub fakty dostrzegalne przez obie strony lub też własne samopoczucie, wybór, potrzebę, chęć)
4. Wolałbym… ( propozycja zmiany)

Aby dobrze się posługiwać tym modelem trzeba ćwiczyć. Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Tak jak nauka chodzenia obfituje w upadki, tak nauka poprawnej komunikacji wymaga zaangażowania. Dzieła, zrób to.