Masz kryzys? To dobrze!

Opublikowano: Zamieszczono w: Życie

11


Życie jest pełne chwil, w których dopada nas zwątpienie. Cel wydaje się być wtedy odległy, nierealny a wręcz czujemy że jest niemożliwy do spełnienia. Nasza wizja przybiera ciemniejszych kolorów i kształtów a wiara zostaje zachwiana. Innymi słowy pojawia się sytuacja kryzysowa.

To zjawisko, co pokazują powszechne historie nawet największych ludzi sukcesu, dotyka niemal każdego człowieka na drodze do realizacji większych projektów życia. Żeby móc poradzić sobie z kryzysem należy najpierw go zrozumieć.

Czym więc jest kryzys?

Otóż wedle greckiej definicji to nic innego jak wybór, decydowanie, zmaganie się, walkę, w której konieczne jest działanie pod presją czasu. Może być stanem cierpienia z towarzyszącymi uczuciami zagrożenia i lęku. Może też być punktem zwrotnym do zmiany na lepsze lub gorsze. Wywołują go zdarzenia losowe, niepowodzenia osobiste czy też tzw. życiowe porażki.

Dlaczego tak jest?

Mówiąc krótko żyjemy w świecie, w którym większość naszego środowiska wydaje się być nieprzewidywalna. Nie możemy w pełni kontrolować naszego otoczenia ani dokładnie przewidzieć skutków naszego działania.

Jednakże jak się okazuje to właśnie owe kryzysy i porażki decydują o kształtowaniu się naszego charakteru, siły woli i determinacji w obliczu pojawiania się przeszkód. Każdy projekt w naszym życiu zaczyna się łatwo, potem wszystko staje się trudniejsze, aby w końcu osiągnąć moment krytyczny. Ludzie sukcesu określają te momenty jako punkty zwrotne w ich życiu, które jak sobie uświadomili wiele lat później zdecydowały, że znaleźli się w miejscu, w którym zawsze chcieli się znaleźć lub zrezygnowali i nigdy nie dowiedzieli się jak daleko mogli zajść. Zarówno ty i ja przeżyliśmy multum takich chwil, nie wiedząc do końca jak sobie z nimi radzić. Wydaje się, że są ludzie, którzy nigdy nie będą w stanie pokonać trudności a innym się to udaje. Gdzie tkwi ziarno sukcesu? Moim zdaniem wszystko zależy od sposobu myślenia w takich krytycznych momentach.

Obrazując sytuację: nie sam trening na siłowni jest najtrudniejszy lecz dużo bardziej wyczerpujący i zatem ważniejszy jest moment, w którym siedzimy na kanapie przed telewizorem i decydujemy czy iść na siłownię, czy też zostać w domu.

Będę szczery, nigdy nie będzie idealnej sytuacji i warunków do przeprowadzenia działania, które ma nas zaprowadzić w miejsce, w którym chcemy się znaleźć. Nigdy też nie znajdziemy idealnej osoby, z która będziemy chcieli się związać. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej to żyje złudzeniami. Sukces wynika z tego, że przechodzisz ciężką próbę losu, zostajesz doprowadzona do granic wytrzymałości fizycznej i psychicznej i w tych trudnych warunkach wyrabiasz silny charakter. Trzeba przetrwać koncentrując się na możliwościach, rozwiązaniach i celu.

Często to ostatnio podkreślam, że sukces znajduje się tuż za punktem, w którym chcesz zrezygnować a odpowiedź zawsze znajduje się za następnymi drzwiami. Jeśli chcesz coś zrobić to musisz działać od razu. Nigdy do końca nie będziesz wiedziała czy dobrze robisz. Gdyby ktoś znał przepis na algorytmy rozwiązań, zapewne ustawiałaby się do niego niekończąca się kolejka. Jest natomiast jedno ważne pytanie, które uruchomi w Tobie boskie moce do znalezienia rozwiązań: jak to zrobię?

Do twojej dyspozycji pozostają inne ważne pytania: Ile jesteś w stanie znieść i mimo to iść dalej? Ile jesteś w stanie przyjąć i poruszać się do przodu? Co ta sytuacja niesie ze sobą pozytywnego? Czego się nauczyłaś? Jakie wnioski wyciągasz?

Co ciekawe doświadczeni inwestorzy biznesowi twierdzą, że ludzie, którzy ponieśli porażki, których pierwsze firmy upadły i wreszcie którzy wyciągnęli z nich wnioski, to najskuteczniejsi ludzie na świecie. To z nimi chcą robić interesy i zmieniać świat. Dzięki temu wiedzą co to znaczy dotknąć dna i się od niego odbić. A to już przecież znakomity kapitał na przyszłość.

Jak dobrze wiesz każdy człowiek potrzebuje wsparcia. Czasami pomoc przyjaciół czy rodziny nie jest wystarczającym bodźcem do zmiany nastawienia lub postawy. Być może potrzebna jest pomoc i wsparcie kogoś, kto będzie w stanie wydobyć z Ciebie nowe rozwiązania, perspektywy i możliwości aby zrealizować Twój wewnętrzny potencjał. Śmiało skorzystaj z usług coacha, w szczególności gdy obecnie w dobie postępu technologicznego jakie daje Internet możliwa jest współpraca z każdego zakątka świata poprzez nowoczesne połączenia video.

Do dzieła, zrób pierwszy krok już teraz! Masz szansę stać się bohaterem. Bohaterem własnego życia.