7 talentów mojego brata, o których mu nigdy nie powiedziałem.

Opublikowano: Zamieszczono w: Życie
Z talentami to jest tak, że każdy jakieś ma, tylko nie każdy o nich wie. Niektórych się domyślamy, inne ignorujemy. Zauważamy, że konkretne czynności i działania przychodzą nam z łatwością, podczas gdy innym z trudem, a nawet niechęcią i oporem. Część z nich rozpoznajesz dopiero, kiedy ktoś powie: wow, ale ty to robisz! Ja tak nie potrafię.

Bez wątpienia odkrycie osobistych talentów wpływa na poczucie własnej wartości, pewność siebie, ale i na satysfakcję i zadowolenie z życia. Krótko mówiąc – poczucie szczęścia.

Możesz mieć rzecz jasna dużo tego szczęścia i w trakcie swojego dzieciństwa rodzice pomagali Ci szukać wrodzonych predyspozycji, lecz wielokrotnie obserwowałem sytuacje gdy naturalne talenty były tłamszone, obśmiewane, wykpiwane. Raz zdławione – na zawsze zostają przez dziecko porzucone. Zaniechane stają się próby, eksperymenty i testy, tak potrzebne do rozwoju naturalnych biegłości. Podążanie za własnymi predyspozycjami wymaga więc nie lada zacięcia, hartu ducha, ale i grubej skóry. „Zajmij się nauką”. Słyszy to wiele dzieci”. „Z tego chleba nie będzie”. Co za nieszczęście.

Jednakże możesz mieć u swego boku dobre dusze. Owi sprzymierzeńcy pomogą Ci odkryć własne uzdolnienia, wzmocnią je i zmotywują do realizowania siebie. Czasami wierzą w Ciebie dużo bardziej niż Ty sam. Bo Cię kochają.

Czasami talenty są mało dostrzegalne ponieważ oczekujemy, że będą one skrojone na miarę minimum sukcesu olimpijskiego. Tymczasem można mieć swoistą smykałkę do omijana korków, która dla innych jest nieosiągalna. Nie trzeba od razu rzeźbić w kamieniu jak Michał Anioł. Ktoś kiedyś powiedział o słynnym polskim bokserze – Andrzeju Gołocie, że miał dwa talenty. Jeden do boksu, a drugi do pracy.


A więc talenty! Twoje talenty bracie!
1# 2:57:55.

Oszałamiający czas na dystansie maratonu. 4 minuty 12 sekund na każdy kilometr z 42. Szaleństwo. Masz talent do biegania i pokonywania przeszkód. Każdy kto biega co najmniej raz w tygodniu to potwierdzi. Dołożyłeś do tego kolejne talenty – wytrwałość i determinację. Cierpliwie, uparte dążenie do czegoś, niezrażanie się łatwo trudnościami.

2# Wybitny organizator.

Umie opanować 100 zadań, w których ja bym utonął i nikt by o mnie nie pamiętał. Doskonały planista, sprawny taktyk i strateg, konsekwentnie krok po kroku realizujący z powodzeniem skomplikowane projekty biznesowe. Doceniany przez najbardziej wymagających korposzczurów w Polsce. A to nie lada wyzwanie!

3# Nieprawdopodobny poziom inteligencji emocjonalnej.

To rzecz jasna umiejętność, którą można nabyć do pewnego stopnia, ale są osoby, którym rozumienie innych, współdziałanie, współodczuwanie, odnalezienie się w trudnej sytuacji przychodzi niesłychanie intuicyjnie. Najczęściej objawia się to tym, że ludzie do Ciebie nieświadomie lgną, czując wewnętrzne dobro. Fantastyczne cechy dla lidera zespołów, psychologa, mediatora, społecznika czy aktywisty.

4# Mistrz żartu. Tytan dowcipu sytuacyjnego.

Mógłby pisać teksty standuperom na poczekaniu. Kto wie, czy gdyby nie poszedł tą drogą – dziś nie byłby wśród nich gwiazdą. Nie zapomnę mu zakwasów na policzkach, naciągniętych mięśni brzucha i zapuchniętych oczu od łez. Umiejętność rozładowania sytuacji przeznaczona dla nielicznych.

5# Urodzony majsterkowicz i swoista złota rączka.

Potrafi naprawić wszystko co zepsuje się w domu. Cieknący kran, dziura w podłodze czy skrzypiące drzwi to dla niego żaden problem. Nie wspominając o wymianie przepalonej żarówce. W dodatku tworzy fantastyczne meble z drewna. Kunsztem, który posiada w ręku, precyzję w wykonaniu, dbałość o szczegóły, mógłby obdarzyć co najmniej kilka osób. W tym i mnie.

6# Swoistym darem od Boga jest jego umiejętność budowania relacji.

Wrodzona wrażliwość pozwala na empatyczne rozumienie drugiej osoby. Zawsze byłem zdumiony tym, jaką łatwość sprawia Tomkowi nawiązywanie długotrwałych relacji z innymi osobami. W dodatku świetnie sobie radzi z budowaniem społeczności. Jego profile sportowe śledzi prawie 50 tysięcy ludzi. Niebywały społeczny talent!

7# Genialny znawca Michaela Jordana.

Prawdopodobnie nawet Michael nie wie o jego życiu, karierze sportowej, co Tomek. Bez wątpienia genialny koszykarz odcisnął swoje piętno na charakterze i osobowości. Naturalna, młodzieńcza fascynacja ma odzwierciedlenie w osobistych sukcesach sportowych.

8# Ten talent jest do odkrycia.

Talent, który tylko Ty znasz bracie. Jak kolejne, kolejne i kolejne. Odkryj jak bardzo jesteś zasobny w kolejne dary, smykałki, zdolności, uzdolnienia, predyspozycje. Jakże fascynujący potrafimy być sami dla siebie.


Szukając talentów można zadać sobie pytania, które znakomicie kreuje Maciej Bennewicz w swoich książkach: w jakich działaniach oraz aktywnościach wykazujesz wyjątkową sprawność i biegłość? jaki masz talent? co jest twoją specjalnością? nauka jakich nowych kompetencji przychodzi ci płynnie i bezproblemowo? czego uczysz się z łatwością?

Życzę Tobie w tym 2018 roku, szczególnym dla nas, doświadczającym z różnych stron, przeplatanych prozą życia – radością i smutkiem, abyś żył i myślał tak jak sobie tego życzysz! Kocham Cię!