Krytyka

Opublikowano: Zamieszczono w: Życie

21312

Nikodem Marszałek powiedział kiedyś czas który przeznaczasz na krytykę innych, poświęć na własny rozwój. Tak łatwo przychodzi nam wydawać opinię o innych.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że Twoja uwaga i mapa społeczna to zlepek przypadkowych obrazów. Często tak naprawdę tworzymy w głowie iluzję obrazu drugiej osoby. Już w ciągu pierwszych kilku sekund potrafimy określić czy chciałoby się nam rozmawiać z nowo poznaną osobą. Ocena zaburza Cię poznawczo, zamyka w określonych ramach i już zawsze posługujesz się tym schematem, wzorcem. Nie pozwalasz sobie na to by zobaczyć coś ciekawego, coś co może Cię rozwinąć. Ocena nie pozwala ruszyć do przodu, stoisz w miejscu, zamyka Cię.

Czasami warto się zamknąć, posłuchać, zadać pytania. Być może wtedy wyrwiesz się z tego schematu. Doskonale ujął to Maciej Bennewicz w jednym ze swoich tekstów Etykieta zamyka na proces poznawczy i działa jak imperatyw, wyznacznik prawdy, tymczasem każda ocena podobnie jak przekonanie – jest kłamstwem. Kłamstwem o sobie samym, gdyż jest uproszczeniem i redukcją.

Jak już ocenisz ten artykuł, to pomyśl sobie, że Twoja ocena tak naprawdę mnie nie dotyczy. Jest Twoim osobistym, subiektywnym odczuciem i problemem. Tak jak nie zrzucaj odpowiedzialności za swoje życie na innych , tak nie marnuj czasu na oceny. Zanim jednak zaczniesz tworzyć iluzję na czyjś temat zadaj sobie jedno pytanie- Po co? Zrób lepiej miejsce dla swojej ciekawości.