12 faktów, dzięki którym poznasz umysł Boga

Opublikowano: Zamieszczono w: Nauka

1

Jeszcze do niedawna człowiek wierzył w to, że świat jest płaski i opiera się o grzbiet gigantycznego żółwia. Co więcej, spora część ludzi twierdziła, że to Słońce krąży wokół Ziemi a ona sama jest w centrum wszechświata. Na szczęście nasze fascynujące czasy przyniosły dowody, że fakty są zupełnie inne. Co więc koniecznie musisz wiedzieć?

1. W ciągu jednej sekundy światło pokonuje drogę 300 000 kilometrów. Żadna inna rzecz nie jest w stanie osiągnąć tej prędkości. Przynajmniej niczemu jeszcze się tego nie udało dokonać a i nawet się na to nie zanosi.

2. Najbliższą naszej planety gwiazdą (oprócz Słońca) jest Proxima Centauri. Zaledwie 4 lata świetlne od Ziemi.

3. Najsłynniejszym równaniem w fizyce jest E=mc² gdzie E= energia, m= masa c = prędkość światła. Ma to związek z prędkością światła. Gdybyś chciał osiągnąć jej szybkość, musiałbyś mieć nieskończoną energię i masę. A ile to właściwie jest?

4. Słońce jest oddalone od Ziemi o zaledwie osiem minut świetlnych. Krótko mówiąc gdyby nagle się wypaliło, zorientowalibyśmy się dopiero po tym czasie.

5. Powyższe ciało niebieskie jest zwykłą żółtą gwiazdą. We wszechświecie takich mnóstwo.

6. Człowiek jest w stanie dostrzec na niebie około pięciu tysięcy gwiazd. To jakieś 0,0001 procenta wszystkich gwiazd.

7. Nasz wszechświat cały czas się rozszerza w tempie od 5 do 10 procent co miliard lat.

8. Grawitacja jest tak silnym zjawiskiem, że rakieta z kosmonautami potrzebuje rozpędzić się do prędkości jedenastu kilometrów na sekundę aby móc opuścić orbitę.

9. Wszechświat powstał około 13,7 miliarda lat temu.

10. Naszemu Słońcu paliwo skończy się prawdopodobnie za jakieś pięć miliardów lat. Potem się zapadnie i zacznie wchłaniać planety.

11. Naukowcy rozpędzili cząstki do prędkości 99,9 % prędkości światła. I ani trochę więcej.

12. Mamy cztery wymiary: wysokość, szerokość i długość. No i jeszcze czas.

I po co znać te fakty? Jaki to ma związek z umysłem Boga? W jaki sposób te zagadnienia się łączą z rozwojem osobistym? Dlaczego jest tak a nie inaczej?

Ciąg dalszy nastąpi.