WILQ

Opublikowano: Zamieszczono w: Koany

DROGA I

Wilk jako zwierzę-symbol rozumiany jest jako samotnik. Jest tak nie z powodu samotnictwa realnych zwierząt, bo wilki żyją w rodzinnych grupach, a zimą w większych stadach – tylko dlatego, że człowiek żyjący na uboczu, samotnie, w odosobnieniu, postrzegany jest przez gromadę jako ten, który się do niej odłączył, a więc wyszedł poza ludzki krąg – czyli wszedł do „wilczego” lasu i pustkowia. Dlatego postać wilka jest zachętą, żeby działać w pojedynkę i na własny rachunek, nie przejmując się, „co ludzie powiedzą”, zapewne na przekór ich wyobrażeniom i opiniom.


Droga Wilka jest drogą „ciemnego bohatera”, który kieruje się własnym instynktem, za nic ma utarte prawdy ogółu, i który swoje wybory i wierność nim ceni sobie i stawia wyżej niż własne bezpieczeństwo czy „dobre zdanie” jakie mogą o nim inni. Na Drodze Wilka nie ma kompromisów.


Drogą Wilka idą ci, którzy burzą i kwestionują najświętsze prawdy, burzą utarte przekonania i nie mają oporu, żeby białe nazywać białym, a czarne czarnym, choćby wszyscy naokoło twierdzili przeciwnie. Cesarzy zawsze widzą nagich! I nie wahają się powiedzieć, że tak właśnie jest.


Ale ani bunt przeciw niesprawiedliwości czy nieprawdzie, ani pokazywanie, jakimi rzeczy są naprawdę, nie jest istotą Drogi Wilka, to tylko skutek uboczny. Idący ta Drogą nie mają zapału misjonarzy, ani nie chcą nikogo wychowywać. Jeśli ktoś „naprawi się” pod ich wpływem, to w porządku, jego zysk, ale nie będą na to tracić energii. Celem jest ich własna wewnętrzna prawda, własna autentyczność.


Dlatego nie szukają sławy, bo nie publiczność jest tą instancją, która miałaby ich oceniać. Można ich spotkać w miejscach odległych od centrów, na obrzeżach i pustkowiach – podobnie jak ich zwierzęcych nauczycieli.


By http://www.taraka.pl/wilk

DROGA II

Wilk symbolizuje dzikość, lojalność oraz stadność, w tym rodzinne wartości społeczne. Ukazuje też niezłomność i wytrwałość, a także dużą odporność, które prowadzą przez życie. Jest symbolem siły i wewnętrznej mocy. Według niektórych plemion wilk poprowadzi ludzi do najgłębszych poziomów siebie samego, do swej intuicji i wewnętrznej wiedzy. Jest wędrowcem, odkrywcą i nauczycielem.

Obdarzony jest intuicją, która pomaga ujawnić się wewnętrznym umiejętnościom człowieka. Wilk występuje w najstarszych mitach i opowiadaniach o bogach. Według legend brał udział w stworzeniu człowieka. Ludziom, zwłaszcza wojownikom wyróżniającym się na polu walki, nadawano imiona związane z wilkiem. Wizerunek wilka występuje na godłach państwowych, herbach szlachetnych rodzin i emblematach wojskowych. W starożytnej Grecji wilk (lykos) często pojawia się w mitologii i przypisywany był Apollowi – bogu światła / słońca.

W starożytnym Rzymie wilk był symbolem boga wojny Marsa. Uważano, że pojawienie się wilka przed bitwą wróżyło zwycięstwo. W kulturze nordyckiej wilk był zwierzęciem świętym. Bóg Odyn występował w otoczeniu wilków. Również Słowianie czcili wilka. Określali go mianem „lut”, „luty”. W Japonii wilka nazwano ookami i był czczony prawie do końca XIX wieku. Wraz z rozwojem chrześcijaństwa zmienił się stosunek człowieka do zwierząt.

Wilk stał się symbolem wszelkich negatywnych cech, takich jak chciwość, rozpusta i przebiegłość. W Biblii jest wielokrotnie wymieniany jako symbol herezji i grzechu. Od tej pory wilk zaczął również symbolizować winę, ciemność, noc, szatana, demony, zniszczenie, dzikość, drapieżność, wojnę, agresję, nieustępliwość, chytrość, przebiegłość, zawiść, chciwość, kłótliwość, tchórzostwo, ubóstwo, nędzę, opiekę, melancholię, herezję.


by http://www.time4tattoo.pl/uncategorized/co-symbolizuje-wilk/

DROGA III

Co będzie więc połączeniem plusów drogi I i II ?