Znajdź w tym coś dla siebie a nie dla innych

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching, Życie
Zakładam, że część z was przeczytała jakieś książki z rozwoju osobistego. Inna część była uczestnikiem szkoleń. Nieliczni skorzystali z coachingu lub mentoringu. Czego szukacie?

W księgarniach półki uginają się od książek z rozwoju osobistego. Dziś pozycji tam jak snicsersów w hipermarkecie. Mnóstwo porad, rozwiązań czy sugestii. Musisz być odważny, ciekawy, sympatyczny, empatyczny, troskliwy, uważny, czuły, wrażliwy, silny, kreatywny, wizjonerski i Bóg wie co jeszcze. Inaczej nie jesteś człowiekiem sukcesu. Albo tworzysz modelową postać człowieka, który chce więcej albo jesteś stracony. Niektóre książki i ich autorzy tworzą presję zmiany. Zmień się bo będziesz niewystarczający. A zmiana nie lubi presji. To w stanie zabawy są najlepsze efekty. Z książkami jest jak z myślami. Warto zadać pytanie: czy są dla mnie użyteczne?

DAJ GOTOWCA

Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie szukają odpowiedzi. Najlepiej gotowców, algorytmów. Inną sprawą jest czy szukają je na pytanie: jaka jest przyczyna? Czy też: co mogę zrobić aby zmienić stan obecny? Wszakże jak to często mówię, jakość życia zależy od jakości zadawanych sobie pytań. Zawsze będziesz wiedzieć jaka odpowiedź jest właściwa. Tylko musisz ją wypowiedzieć a najlepiej zapisać. Jeżeli odpowiedź jest niesatysfakcjonująca to może pytanie nie takie jak trzeba?

Mimo iż w obszarze świadomości ludzi jest sporo do zrobienia to jednak zdaje się, że niektórzy trenerzy czy coachowie stali się bardziej przedsiębiorcami sztucznie tworzącymi popyt na swoje usługi. Nawet gdy ich nie potrzebujesz. Jakby nie widać końca. Ciągle mało. A przecież droga ważniejsza niż cel.

BIERZ TYLE ILE CHCESZ

Warto żebyś był świadomy jednej małej rzeczy ale jakże ważnej. Z każdej wiedzy bierz tyle ile chcesz. Z książki możesz wziąć jedno słowo, zdanie, akapit lub całą stronę. Bierz to co jest dla Ciebie ważne w tym momencie a resztę odrzuć. W jednej chwili jesteś w stanie pracować tylko nad jednym, góra dwoma obszarami swojego życia. Rozwój osobisty, który przytłacza jest jak lekarz który leczy ciało zapominając o psychice. Albo ją też leczy tabletkami.