Sekret szczęścia

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching

Mihály Csíkszentmihályi poświęcił praktycznie całe swoje życie i karierę aby zbadać stan, który każdy z nas chciałby osiągnąć. Mowa o Flow, czyli zjawisku uskrzydlenia objawiającym się wykonywaniem skomplikowanych działań przy jednoczesnym wysokim poziomie wykorzystywanych umiejętności osoby jej dokonujących.

1713007

Część z Was miało już takie chwile gdy wykonywało swoją pracę lub inne czynności i spoglądając na zegarek zastanawiało się gdzie podziały się ostatnie 4 godziny? Jeszcze przed chwilą była dwunasta, a już cztery po szesnastej. Gdzie minął ten czas? Działaniom tym towarzyszyło niezwykłe uczucie fascynacji, błysku, uskrzydlenia. Coś na kształt przepływu pozostawiającego nudę i wszelkie lęki z daleka od waszego ciała. Trochę jak motyl swobodnie fruwający w powietrzu.

Pasjonaci

Ten stan szczególnie jest bliski osobom, które są pasjonatami. Osobom, które znalazły dziedzinę absolutnie pochłaniającą większą część ich życia. To szczęściarze tacy jak między innymi Morgan Freeman. Podobne przeżycia mają muzycy zdolni pokonać najbardziej skomplikowane problemy techniczne, obdarzeni doskonałym słuchem i wyczuciem rytmu. Zaliczam do nich takie zespoły jak Coldplay, Gorillaz, U2, Michaela Jacksona. Ty również mogłabyś wymienić wielu podobnych wirtuozów, odczuwających poczucie spełniania i szczęścia. Możesz śmiało wypisać te postaci w komentarzach poniżej, im więcej tym lepiej.

Kowal czy bohater ?

Życie mnie nauczyło, że każdy z nas ma jakiś talent i od razu bliskie są mi słowa Terry Pratchetta: Wiesz co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć.

Pytania

Czym jest dla Ciebie flow? Gdzie, kiedy, w czym i z kim je przeżywasz? Kiedy dobrze się bawisz? W jakich obszarach jesteś osobą wyjątkową, nieprzeciętną? Przy czym ostatnio czułaś dziecięcą radość? Czym wyróżniasz się na tle przeciętności? Do czego masz naturalny talent? Gdyby to miałby być Twój ostatni miesiąc życia, czym chciałabyś się zająć?

A może czas zająć się tym co kochasz? Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania, jak mawia mistrz Yoda.