O co nam chodzi ?

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching

Z moimi przyjaciółmi często zastanawiamy się jakim cudem w księgarniach jest tak dużo fantastycznej literatury na temat rozwoju osobistego, szczęścia, motywacji, a tak niewiele osób z niej korzysta?  I po wielogodzinnych dyskusjach, rozważaniach dochodzimy do wniosku, że wiele osób po prostu nie stosuje zawartej tam wiedzy i doświadczenia.

girl-backpack-thinking-sunset-field-fence-

Stawiam śmiałą tezę, że wielu z nas lubi sobie poczytać motywacyjne książki, jak dobre thrillery, by chwilowo poczuć się lepiej. Jak to się dzieje, że lubimy o wiele bardziej – krótkie sentencje niż przeczytać od deski do deski wartościową książkę? Mniej więcej podobnie jak zjeść batonika i chwilowo dostarczyć sobie przyjemności niż stosować dobrą, zdrową dietę dla naszego ciała.

Twój sposób myślenia bezpośrednio przekłada się na jakość Twojego życia. Cała filozofia dt. rozwoju osobistego dotyczy nastawienia i psychologicznych metod zmiany sposobu myślenia. Oczywiście, że z psychicznej postawy wypływa właściwe postępowanie ale aby osiągnąć oczekiwaną zmianę i dostać rezultaty musisz DZIAŁAĆ! Nie ma innego wyjścia. Musisz ruszyć tyłek i zabrać się we wdrażanie dyscypliny umysłowej prowadzącej do sukcesu. Wszystkie porady coachingowe, techniki, ćwiczenia po prostu warto stosować wedle instrukcji.

Żadna fajna myśl sama w sobie nie zrobi z Ciebie milionera ani krezusa światowej kultury jeżeli nie wdrożysz jej w życie. Twój mózg racjonalny jest jak populistyczny polityk. Zrobi wszystko, żebyś na niego zagłosował, a kiedy go wybierzesz, natychmiast cię zdradzi i wykona to, co jest dla niego najwygodniejsze. Myślisz, że on chce zmiany? Jego celem jest przetrwanie, a więc z pewnością będzie chciał oszczędzać energię. Zmiana = wydatek energii. Pomyśl o tym, podyskutuj ze sobą.

Aby mięsień np. biceps rozwijał się i rósł musi dostać stymulację w postaci uniesienia ciężaru, którego z pozoru nie jest w stanie podnieść. Tak samo jest  z Twoim mózgiem. Trzeba zrobić to na co się nie ma ochoty i wytrwać w tym wedle słów Alberta Graya każde postanowienie złożone dzisiaj trzeba będzie powtórzyć nazajutrz. I następnego dnia… i następnego… następnego.

Mądrość to po prostu zastosowanie wiedzy w praktyce, korzystanie z tego czego się nauczyliśmy może się objawiać tylko w jeden sposób: DZIAŁANIE!

Steven Covey powiedział kiedyś: nauczyć się czegoś i tego nie robić, to tak jakby w ogóle się nie nauczyć. Trzeba rozwinąć styl życia oparty na działaniu.

Niektórzy z nas potrzebują wsparcia, czuwania. To może dać Ci Coach. Podobnie jak na siłowni trener ma wiedzę i doświadczenie żeby wprawić Cię w doskonałą formę, tak Coach ma wiedzę i doświadczenie by popracować nad Twoją kondycją psychiczną. Ludzie najbardziej doskonalą się wtedy, gdy inni okazują im zainteresowanie i wparcie. Jak zawsze zrobisz co zechcesz. Twój mózg czuwa, nigdy nie śpi.