Który z nich ?

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching, Refleksje, Życie
W naszym życiu bardzo często przydarzają nam się sytuacje, w których zachowujemy się pod wpływem chwili zupełnie irracjonalnie. Zapewne nigdy nie postąpilibyśmy tak gdyby nie ta chwila, nie ten moment, nie ten bodziec, nie ta osoba, nie to wydarzenie.

Gdybyśmy mieli tylko więcej czasu na spokojnie przemyślenie reakcji… ale go nie było. Pod wpływem emocji robimy rzeczy, za które się wstydzimy nawet latami na samo wspomnienie.

DWA UMYSŁY

Dlaczego tak jest? Otóż odpowiedź jest całkiem prosta, mamy dwa umysły. Jeden myśli a drugi czuje. Racjonalna część zmusza nas do refleksji nad tym co ważne i istotne. Jest odpowiedzialna za świadomość i realność sytuacji. Emocjonalna jest nielogiczna, intensywna i potężna. Zazwyczaj między tymi dwoma umysłami panuje równowaga i harmonia. Jednak ta sytuacja zupełnie zmienia się gdy nasz mózg zalewa np. namiętność. Wtedy emocja zdecydowanie wyprzedza myśl. Chyba najszybciej zauważa się to w miłości gdy rozum mówi jedno… a emocje krzyczą drugie.

Emocje jeszcze w pradawnych czasach pozwalały nam na skrócenie drogi do reakcji i błyskawiczne ocenianie sytuacji jako zagrażającej bądź nie, naszemu istnieniu. Dzisiaj służą nam miedzy innymi szybkiej ocenie innych osób jako tych, z którymi chcemy i możemy nawiązać relację.

W życiu nie chodzi o to, żebyś nie odczuwała negatywnych emocji. Tego nie da się zrobić. Więc co się da? Otóż być może najlepszym wyjściem jest zidentyfikowanie i nazwanie emocji, które odczuwasz. Następnie zaakceptowanie, że są w Tobie, by następnie zdać sobie sprawę, że… miną. Muszą minąć.

PYTANIA

Warto zadać sobie pytania: Co czuję? Czy jest możliwa inna ocena tej sytuacji? Jak chcę się czuć? Co mogę zrobić by zmienić swój stan? Co muszę myśleć żeby czuć się lepiej w tej sytuacji? Dzisiaj sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz również od umiejętności kierowania emocjami i ich zarządzania.

Emocje pokazują nam to co jest dla nas ważne. Te negatywne są wezwaniem do działania. Te pozytywne sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Socjologowie mówią, że emocje kierują nami wtedy, kiedy mamy stawić czoło zadaniom i wyzwaniom zbyt ważnym aby zmierzenie się z nimi pozostawić samemu rozumowi. Każda emocja daje nam gotowość do działania. Coś w tym jest. Warto wiedzieć, że emocje mogą być sojusznikiem.