Jak wygląda proces coachingu?

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching
Chciałbym krótko zapoznać Was z tym jak wygląda proces coachingowy (droga do zmiany) w rozumieniu Grupy Coachingowej.

Całość procesu coachingowego opiera się na rozwoju, zmianie ograniczających przekonań na wspierające w celu osiągania ponadprzeciętnych rezultatów. ( z „nie uda mi się” na ” zrobię to, z uśmiechem na twarzy”)
Na początku jesteś Ty z obszarem życia, który nie jest według Ciebie na satysfakcjonującym poziomie. Zgłaszasz się do Coacha, by wraz z nim stać się lepszą wersją siebie samego.

 

CEL

W czasie pierwszych sesji najważniejsze jest to, by na tyle, ile to możliwe, precyzyjnie określić cel. Ty wiesz po co idziesz i gdzie idziesz. Coach jest jedynie wspierającym Cię przewodnikiem, który zna trasę, metody, narzędzia, ćwiczenia, eksperymenty, dzięki którym będziesz w stanie dojść do mety. Masz wszystkie potrzebne informacje w głowie. Twoim zadaniem, przy wspierającej pozycji Coacha, jest poszerzyć swoją panoramę możliwości i użycie potencjału.

Coach w czasie sesji zadaje pytania. Jest to właściwie najważniejszy element pracy z klientem. Pytania te prawdopodobnie nie zadał Ci nikt inny wcześniej. Uruchamiają one poczucie świadomości własnego umysłu i jego zasobów.
Ekologia jest bardzo ważnym aspektem. Twoje działania nie mogą działać na szkodę innych, w myśl zasady: nie rób innym tego, co Tobie nie miłe.

 

ZABAWA

Niebagatelnym czynnikiem wspierającym zachodzące w Tobie zmiany jest zabawa. Jeżeli podjedziesz do zadań z chęcią , uśmiechem i zaangażowaniem, to efekty przyjdą szybciej. Aspekt zabawy uwalnia poczucie miłych doświadczeń.
Internalizacja czyli uwewnętrznienie. W tym rozumieniu przyjęcie nowych zachowań za swoje. Gdy brakuje tego elementu, tak naprawdę czujemy jedynie zewnętrzną presję związaną z oczekiwaniami innych osób.
Inkubacja jest czasem miedzy sesjami, która odgrywa istotną rolę. W tym okresie klient ma czas na przyswojenie sobie nowych zachowań. Przetestowanie ich i dopasowanie do własnych potrzeb.

 

META

Meta to miejsce, w którym chciałeś się znaleźć. Jesteś wyposażony w mechanizmy myślenia, które pozwalają Ci na lepsze funkcjonowanie w swoim środowisku. Nowe przekonania są dla Ciebie wspierające i użyteczne.

Oczywiście, na samą pracę składa się wiele innych czynników, których tutaj nie wymieniłem. Możesz ich doświadczyć, podejmując pracę ze swoim coachem.

Pytasz, ile to kosztuje? To zależy. Stawki są bardzo różne. Jeżeli nie możesz skorzystać z usług profesjonalnego coacha, istnieje opcja pracy z kimś, kto dopiero przygotowuje się do roli coacha. To tak zwane sesje treningowe, które są najczęściej darmowe. Korzyści w tym wypadku mogą płynąć dla obu stron, zarówno dla początkującego coacha, jak i dla samego klienta.