Jak ważne jest wsparcie?

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching

2312123

 

Zewsząd słyszymy, że wsparcie ze strony innych ludzi jest ważne. Ale chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego na ile jest ono istotne dla naszego życia. Dosłownie życia.

Setki lat temu domorosły badacz Fryderyk II przekonany o tym, że w każdym z ludzi jest zakorzeniony starożytny język, przeprowadził idiotyczny z dzisiejszego punktu widzenia wręcz eksperyment, w którym zabrał niemowlęta matkom i odciął je od bodźców i kontaktu z drugim człowiekiem. Chciał w ten sposób niejako zmotywować dzieci aby przemówiły we wspomnianym wcześniej języku. Eksperyment się nie udał. Dzieci umarły.

Wiele lat później znany amerykański badacz Eric Berne sformułuje koncepcję stosunków międzyludzkich zwaną analizą transakcyjną, która jasno mówi, że człowiek jest najbardziej produktywny wówczas gdy od początku jego życia otrzymuje bodźce wsparcia, bezpieczeństwa i miłości. Dzisiejsze badania neurologiczne potwierdzają tę koncepcję. Mózg jest prawie dziesięciokrotnie bardziej wydajny gdy otrzyma potrzebny mu pokarm wsparcia. W przeciwnym wypadku efekty są podobne do eksperymentu Fryderyka II.

Brak wsparcia w naszym życiu ma się tak jakby zacząć nurkować bez butli z tlenem. Jest nam potrzebne jak picie czy jedzenie i wspomniany tlen. Do niedawna promowany sposób wychowywania dzieci polegał na unikaniu pochwał dla dzieci jakoby to chwalenie miało je zepsuć. Nic bardziej mylnego. Wsparcie buduje pewność siebie i jest podstawą do osiągania sukcesów z siebie. Do tego potrzebne są bodźce z zewnątrz. Nie ma innego sposobu.