Gdzie tkwi sukces naszych piłkarzy?

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching

Co najmniej dziewięciu piłkarzy naszej kadry pracuje z psychologami. Wzrasta świadomość, iż zawodowy sport to nie tylko sfera fizyczna ale i również mentalna. Co więcej, największe kluby europejskie mają na stałe w swoim zespole doświadczonych psychologów czy coachów, którzy pracują nad psychiką zawodników.

maxresdefault

Mówiąc wprost – to jest po prostu profesjonalne podejście. Na najwyższym poziomie dba się o szczegóły i detale, które mogą przybliżyć do sukcesu. Bardzo mnie cieszy, że nasi piłkarze mówią z odwagą, że pracują nad swoim umysłem. Efekty jak widać są niesamowite.

Od wielu lat twierdziłem, że problemem naszej kadry nie jest brak talentu ale właśnie bariera mentalna. I owa mentalność się zmieniła. Z przyjemnością słucha się dziś wywiadów z naszymi piłkarzami gdzie czuć mądrość i dojrzałość. Jestem przekonany, że ten profesjonalizm wynika oczywiście z ogrania na najwyższym poziomie ale również z budowania świadomości u tych piłkarzy. Wykonana została rzetelna praca.

Nie jest łatwo być zawodowym sportowcem. Trzeba nie tylko mieć wysoki poziom samodyscypliny czy motywacji ale i dodatkowo posiadać umiejętność radzenia sobie z presją, stresem, niepowodzeniem i wreszcie porażką. Takie rzeczy wypracowuje się właśnie z psychologiem. Oczywiście można dojść do pewnych rzeczy samemu ale lepiej wiedzieć jak ominąć ruchome piaski na drodze do rozwoju.

Nie trzeba być jednak zawodowym piłkarzem, żeby skorzystać z umiejętności psychologa czy coacha. Właściwie każdy człowiek może to zrobić. Zastanów się proszę – skoro korzystają z tej formy wsparcia tacy zawodnicy jak Lewandowski czy Piszczek to robią to z nudów? Raczej nie. Wiedzą i czują, że wzmacniają się dzięki temu mentalnie.