Dlaczego nie podam Ci rozwiązania?

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching

Przychodząc do coacha, terapeuty, psychologa, doradcy ludzie oczekują odpowiedzi, rozwiązań, solucji, magicznych rad, dzięki którym od ręki ich życie zacznie być lepsze. W przypadku pracy z coachem uzyskanie od niego recepty jest niemalże niemożliwe. Przynajmniej w teorii. Dlaczego tak jest?

 

Solution3


1. Sam jesteś kowalem swojego losu. W tym powiedzeniu jest dużo prawdy ponieważ Twoje życie to wyłącznie Twoja sprawa. Mimo, iż żyjemy w świecie zależności od innych to zawsze masz wybór w którą stronę pójdziesz i co wybierzesz.

2. Ty jako jedyna masz interes w tym, aby Twoje życie stało się lepsze. Summa summarum na końcu zostajesz sama ze sobą.

3. Oczekiwanie, że inni podejmą za Ciebie decyzję jest w gruncie rzeczy przywilejem dziecka. To zrzucanie odpowiedzialności za własne życie na innych.

4. Nawet pozornie gorsze rozwiązanie z punktu widzenia mentora czy coacha a zaproponowane przez klienta daje o wiele lepsze rezultaty, ponieważ o wiele bardziej wierzymy w rozwiązania, które sami stworzymy.

5. To co było dobre dla mnie, niekoniecznie musi być dobre dla Ciebie.

6. Nikt inny nie zna lepiej sytuacji, problemu, dylematu, trudności niż Ty sama.

7. Jak się czujesz gdy ktoś z góry narzuca Ci rozwiązania? Presja, przymus, nacisk, szantaż nigdy nie daje dobrych rezultatów. Rodzi opór wobec zmiany.

8. „Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię.” Mocne i prawdziwe. Tam gdzie opór, tam i nie ma poprawy, rozwoju, rozkwitu, wzmocnienia.

Odpowiedź zawsze tkwi w poszukiwaniu. Im więcej szukasz, tym więcej masz rozwiązań. Im więcej masz rozwiązań, tym większy masz wybór. Im większy wybór tym większa wolność. Możesz wziąć zdanie innych pod uwagę ale nie musisz mu ulegać. Przerzucanie odpowiedzialności na zewnątrz jest ucieczką od wolności.

Swoją drogą nie lubię zaczynać pytania od słowa „dlaczego”. Z mojego doświadczenia wynika, że rodzi ono opór. Uruchamia mechanizmy obronne. Błyskawicznie mi się kojarzy z pytaniami w stylu dlaczego mi to zrobiłeś? Dlaczego mnie oszukałeś? Dlaczego. Dlaczego. Dlaczego. Jednakże tu jakby pasuje idealnie.