Coaching – czym on właściwie jest?

Opublikowano: Zamieszczono w: Coaching
Pewnie nie raz spotkałaś się z nazwą coaching i zastanawiałaś się, czym on właściwie jest? Kim jest coach? Co to za magia i czarodzieje, którzy ja uprawiają? Mówiłaś sobie nie wierzę w takie rzeczy, to bzdury. To nie dla mnie. Rzeczywistość jest zupełnie inna, w życiu nie ma nic za darmo, na wszystko trzeba ciężko zapracować, wszyscy dbają tylko swój interes.

Chcę Ci pokazać co właśnie dla Ciebie może zrobić coaching. Co może Ci dać a czego nie. Chcę to przekazać w najprostszy, najjaśniejszy możliwy sposób, bez zbędnego filozofowania.

 

Aby małe dziecko przemieniło się w dorosłego młodzieńca, musi minąć jakiś czas, nie stanie się to z dnia na dzień. Przemiana umysłu również wymaga czasu. Współcześnie za pomocą zastrzyków doprowadza się do tego, że świnie, krowy i ptaki dosłownie rosną w oczach, a następnie są zabijane i konsumowane.  Ta negatywna praktyka odbija się również na ludziach. Kiedy zatem mówimy o duchowej praktyce, nie łudźmy się, że uda się nam wstrzyknąć sobie pewne właściwości i w jednej chwili przekształcić umysł.

 

Te słowa wypowiedział Dalajlama XIV i znakomicie oddają to jak działa sam proces coachingowy.

Coaching w najprostszym rozumieniu to trening rozwoju osobistego. Są obszary Twojego życia, z którymi masz problem. Nie funkcjonują tak jak byś tego pragnęła, a tym samym satysfakcja z ich działania jest niska. Nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Nie wiesz w czym tkwi blokada? Nie wiesz gdzie szukać rozwiązania?

PRZYKŁAD

Np. nie potrafisz się dogadać z partnerem. Masz trudności z przekazywaniem mu swoich potrzeb i opisywaniem stanów emocjonalnych. I tu pojawia się szansa dla coachingu. Coach dzięki swojej wiedzy zadaje pytania, których nigdy prawdopodobnie sama sobie nie zadałaś. Proponuje ćwiczenia i eksperymenty pozwalające zobaczyć szereg możliwości, panoramę rozwiązań. Dociera do ukrytych pragnień i motywacji. Jeszcze tego nie wiesz, ale w zasadzie największą blokadą jesteś Ty sama.

COACHING A TERAPIA

Coaching nie jest terapią, doradztwem, ani mentoringiem. Nie skupia się na przeszłości i problemach. Nastawia się na chwilę teraźniejszą i przyszłość. Stawia na szukanie rozwiązań, a nie zrozumienie problemu w postaci grzebania w przeszłości. Masz problem z wystąpieniami publicznymi? Coach podczas pracy pomoże Ci w znalezieniu użytecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, poprawienia dykcji, kontrolowania mowy ciała i postawy, pozytywnego nastawienia oraz czerpania przyjemności z wykonywanych zadań.

Często ludzie oczekują od Coacha, że da im gotowe rozwiązania i uniwersalne porady. Coach nie daje rozwiązań, ani też ich nie sugeruje. Nie może. Jak czułaś się gdy ktoś kiedyś kazał Ci zrobić coś, do czego nie byłaś przekonana? Czułaś zewnętrzną presję, prawda? Rozwiązania innych nie zawsze są skuteczne, nie działają w 100 % zawsze tak samo. Masz wszystkie potrzebne rozwiązania w swojej głowie, tylko jeszcze nie potrafisz ich sobie uświadomić, wydobyć i wykorzystać.

BEZ KRYTYKI

Coach jest osobą , która jak żadna inna nie krytykuje, nie ocenia, a co lepsze wspiera i towarzyszy na drodze do zmiany ograniczających Cię myśli na te wspierające. Coaching bazuje na zasadzie, że każdy z nas ma ukryty potencjał, który wyzwolony pozwoli nam na pełniejsze zrozumienie własnych pragnień i potrzeb, a przy okazji na wyrażanie siebie. Ci wszyscy dzisiejsi miliarderzy, o których często słyszymy w mediach przede wszystkim uwierzyli, że mogą. Uwolnili swój potencjał i z wielką wiarą wykorzystali swoje najlepsze umiejętności. Skoro oni potrafili to Ty tym bardziej. Może nie na taką skalę ale nadal satysfakcjonująco. Oczywiście do tego potrzeba działania, motywacji i umiejętności uczenia się na własnych błędach.

3 ELEMENTARNE ZASADY COACHINGU

Maciej Bennewicz (jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich coachów) wymienił 3 elementarne zasady w coachingu:

  • Zajmij się tylko i wyłącznie tymi sprawami, zachowaniami, uczuciami, a rozumując szerzej zasobami, na które możesz mieć bezpośredni wpływ. W relacjach jest to zazwyczaj 50 %, na które masz wpływ i 50 %, na które nie masz wpływu
  • Weź odpowiedzialność i swoje sprawy w swoje ręce
  • Bądź ekologiczny, czyli uwzględniaj potrzeby i interesy drugiej osoby ( nie rób tego co tobie niemiłe)

Na rynku coachingu, jak każdym innym są prawdziwi pasjonaci i wakacyjni sezonowcy. Jest wielu wybitnych, empatycznych coachów, ale także spora grupa mało profesjonalnych osób, które po 3-dniowych szkoleniach uzurpują sobie prawo do zmieniania ludzkiego życia.

Istnieją dwa proste pytania, które mogą pomóc Ci zorientować się z jakim coachem masz do czynienia:

  • Co to znaczy, że coach dystansuje swoją mapę od mapy klienta?
  • Z kim coach przeprowadza superwizje (coaching dla coacha)?
ETYKA NAJWAŻNIEJSZA

Do pomocy w utrzymaniu wysokich standardów pracy służy kodeks etyczny (my posługujemy się kodeksem etycznym EMCC), który wymaga od swoich członków:

  • Kompetencji
  • Kontekstu
  • Nieprzekraczania granic swoich kompetencji
  • Prawości, uczciwości, dyskrecji
  • Profesjonalizmu

Zapytaj się siebie, ile razy sobie mówiłaś nie potrafię, nie dam rady, nie chcę, nie mam siły? Zastanów się – czy jesteś w stanie zrealizować cokolwiek gdy wysyłasz do siebie takie komunikaty?

Naczelną zasadą jest pytanie: Czy ta myśl jest dla mnie użyteczna? A zaraz potem: Jaka myśl byłaby dla mnie użyteczna?

OD CZEGO ZACZNIESZ?

Pewnie pojawiają się w Twojej głowie kolejne pytania, wątpliwości, przemyślenia. To dobrze, bądź dociekliwa.
Jeżeli chcesz osiągnąć lepsze wyniki w jakimś obszarze swojego życia zgłoś się do nas. Jeżeli jakaś część Twojego życia sprawia, że czujesz się źle, zmień to natychmiast.